Kevés idegörlőbb dolog van annál, mint mikor a laptopod látszólag egyszerű dolgokon akad el. Megjelenik a homokóra, tanácstalan vagy, és jobb híján csak várakozhatsz, hogy az operációs rendszer utolérje saját magát. Te pedig tanácstalanul állsz a helyzet előtt, hiszen amikor megvetted, még gyors és halk volt a gép.
Az alábbi cikkben adunk pár tippet, hogy mit tehetsz az eszköz megfelelő karbantartásáért, amivel a sebességét is visszanyerheted.
Mi indul a géppel?
A számítógéped legfontosabb programja, az operációs rendszer. Mikor elindítod a géped, a használatra készen állás attól függ, hogy ez mennyi idő alatt tud felállni, tehát minden szükséges folyamatot elindítani és ellenőrzést lefuttatni. Míg egy modern, újonnan vásárolt laptopnál ezen nem kell sokat agyalni, egy korosodó, akár csak pár éves laptopnál is gondot okozhat, ha ez a folyamat akadályoztatva van.
De mi tudja akadályozni? Az általad telepített programok. Sajnos a felhasználói szoftverek rossz tulajdonsága, hogy előszeretettel indulnak el az operációs rendszerrel együtt, ez pedig azt jelenti, hogy az utolsó folyamatok lezárását már jelentősen visszafogják az egyéb szoftverek, így érezhetően megnő az induláshoz szükséges idő. Még szerencse, hogy ez pillanatok alatt orvosolható.
Nyomd meg egyidőben a billentyűzeteden a CTRL + Shift + Esc billentyűt. A felugró Feladatkezelő ablakban a bal menüből kattints az Indítási alkalmazások lehetőségre, ha nem látod kiírva, kattints először a három vízszintes csíkra a menü tetején. Itt az összes programot látod, ami a Windows indulásakor szintén elrajtol. Innen a lehető legtöbbet érdemes letiltani, tényleg csak azt engedélyezd, amelyikre rögtön szükséged szokott lenni a Windows felállása után.
Hardveresen is ráfér a tuning
Mielőtt rátérünk a laptopod hardverének tuningolására, itt egy gyors tipp: a laptopok, ha nincsenek töltőn, a beállításaik függvényében hajlamosak jelentősen visszavenni a saját teljesítményüket. Emiatt érdemes mindig rendelkezni egy töltővel, hogy sose maradj energia nélkül. Szerencsére már út közben sem kell ezen aggódnod, hiszen például egy autós laptop töltő is segítségedre lehet, hogy az első utasülésen is a maximális energiát kaphatod. Persze egy jó töltő mit sem ér, ha egy elhasznált, az élettartama végén járó akkumulátort tölt. Szerencsére a laptop tápegység cserélhető, sőt, ezt érdemes is megtenni maximum 800-1000 töltési ciklus után.
Ha úgy érzed, hogy a laptopod felett eljárt az idő, két szuper fizikai módosítást is eszközölhetsz, hogy visszakapj valamennyit az erejéből.
Az első a tárhely típusának a cseréje, vagy bővítése. Régen minden laptopot HDD-vel szereltek, ami a kornak ugyan megfelelt, de nagyon sérülékeny volt. Manapság sokkal ellenállóbb és klasszisokkal gyorsabb opciót kínálnak az SSD-k, amik alig drágábbak elődjeiknél. Ha már most is SSD van a laptopodban, akkor is érdemes esetleg a bővítésen gondolkodni, ugyanis ha a tárhelyed már fogyóban van, az kihatással lehet az operációs rendszered sebességére.
Ha azonban sok szabad hely van az SSD-den, mégis problémás a működés, lehetséges, hogy sok programot használsz egyidőben. Ilyenkor a gép rövidtávú memóriája, vagyis a RAM megtelik az éppen futó programokkal. Ezt szerencsére relatív könnyen lehet bővíteni, általában elő vannak készítve a laptopok erre a beavatkozásra.
Ha úgy érzed, hogy a laptopod az elvárható szint alatt teljesít, de nem tudod megoldani a problémát, fordulj a Laptopszaki profi csapatához, akik több mint egy évtizedes tapasztalattal a hátuk mögött, biztosan bármilyen laptoppal kapcsolatos problémára találnak megoldást. Ha bármilyen laptop alkatrészre van szükséged, vagy szoftveres segítségnyújtás kell, nyugodtan rájuk bízhatod magad.